prowadzenie: Marcin Borchardt
W historii dwudziestowiecznej awangardy Franciszka i Stefan Themersonowie odegrali rolę fundamentalnie istotną. Wspólnie realizowali fenomenalne filmy, wydawali zachwycające książki dla dzieci i dorosłych, animowali świat antystyczno-intelektualnej bohemy Warszawy, Paryża i Londynu. Arcybogata twórczość pary artystów fascynuje, ale i onieśmiela, niesłychaną oryginalnością i intelektualnym wyrafinowaniem.
Kilka lat temu Biblioteka Narodowa, przy wsparciu Ministerstwa Kultury, zakupiła londyńskie archiwum Themersonów. Niecodzienna kolekcja stała się dla mnie impulsem do zajęcia się tematem. Od dwóch lat pracuję nad filmem, który opowiada o wojennych losach rodziny. To nieznany i najbardziej dramatyczny epizod w biografii Themersonów.
Masterclass poświęcony będzie kulisom realizacji filmu. Opowiem o znaczeniu etapu dokumentacji i pracy nad scenariuszem. O tym, jak w poszukiwaniu formy podążam za estetycznymi fascynacjami moich bohaterów, odwołując się do tradycji wielkiej awangardy, nowatorstwa i nieskrępowanego eksperymentalizmu. Opowiem również o archiwum Themersonów. O artefaktach, które liczone są w tysiącach, ważą łącznie ponad trzy tony i zajmują czterdzieści metrów kwadratowych.
Marcin Borchardt
reżyser, scenarzysta, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Autor filmów dokumentalnych, m.in. wielokrotnie nagradzanego „Beksińscy. Album wideofoniczny” (2017), reklam, ideoklipów, programów telewizyjnych. Wykładowca akademicki, autor monografii naukowych: „Awangarda muzyki XX wieku. Przewodnik dla początkujących” (2014) i „Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku” (2018). Laureat stypendium twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2021). Programer sekcji dokumentalnej jednego z najważniejszych amerykańskich festiwali filmowych Slamdance Film Festival. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP), Polskiej Akademii Filmowej (PAF) i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).