Festiwal Emcek Bez Barier
FESTIWAL Emcek Bez Barier 1 – 3 maja 2023 MCK w Bydgoszczy / Barka Lemara / Pałac Stary w Ostromecku
Seanse filmowe dla niesłyszących, niewidomych i niedowidzących oraz zwiedzanie Ostromecka i barki „Lemara” w towarzystwie tłumacza PJM to tylko część atrakcji Festiwalu Emcek Bez Barier organizowanego przez Bydgoski Emcek.
Pierwszy weekend maja to okazja, by z wielką nadzieją przyjąć w swoje progi gości, którzy nie mieli dotąd szansy w pełni uczestniczyć w naszych wydarzeniach. Przekonacie się, że naszym celem nie jest tylko dostrzegalna na pierwszy rzut oka poprawa usprawnień architektonicznych. Zależy nam również na poszerzeniu naszej oferty oraz integracji ze środowiskiem osób ze szczególnymi potrzebami. Wymiana doświadczeń oraz zachęcenie ich do uczestnictwa w kulturze – oto, co nam przyświeca. Wierzymy, że to początek częstych spotkań.
Zaczniemy od spotkań pełnych sztuki – od warsztatów tworzenia kolażu „CZUŁOŚĆ”. Nie musisz być uzdolniony plastycznie, by do nas dołączyć. Zapewniamy miły czas w gronie otwartych ludzi. Wspólnie stworzymy piękne obrazki, porozmawiamy i przede wszystkim zrelaksujemy się. Towarzyszyć nam będzie tłumacz PJM. Na drugich weekendowych warsztatach, „Zrób sobie koralikowy naszyjnik” prowadzonych przez Jagodę Ptaszyńską również oddamy się pasji tworzenia. Tu także nie zabraknie kolorów, kreatywności i pasji. Na miejscu będzie dostępny opiekun dla osób niewidomych i słabowidzących.
Na seanse z napisami dla niesłyszących oraz z audiodeskrypcją zapraszamy do kina Orzeł. Naszym widzom zaprezentujemy następujące filmy: „Teściowie”, „Za duży na bajki”, „Twój Vincent”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Johnny”, „Bo we mnie jest seks” i „Czarna owca”. Seanse będą okazją do poznania zalety nowego rozwiązania, które wprowadziliśmy na naszej sali kinowo-widowiskowej – system pętli indukcyjnych. Filmy z audiodeskrypcją będą dostępne przy użyciu aplikacji AudioMovie. Do użycia aplikacji AudioMovie niezbędny jest własny smartfon i słuchawki.
Gratką naszego festiwalu będzie na pewno możliwość zwiedzenia z przewodnikiem i tłumaczem PJM Pałacu Starego w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku i kolekcji zabytkowych fortepianów, jak również zwiedzanie z przewodnikiem i tłumaczem PJM zabytkowej Barki Lemara zacumowanej przy ulicy Spichlernej. Naszych gości zapraszamy także na rejs łodzią po Brdzie z przewodnikiem i tłumaczem PJM.
Pracownicy Miejskiego Centrum Kultury i jego placówek zostali przeszkoleni z obsługi osób ze specjalnymi potrzebami i mamy nadzieję, że to spojrzenie pozwoli nam jeszcze lepiej przygotować się na aktywne uczestnictwo gości w naszych wydarzeniach.
Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: jagoda.ptaszynska@mck-bydgoszcz.pl
Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp wolny.
PROGRAM:
1.05.2023 (poniedziałek)
11:00 – Warsztaty z tworzenia kolażu – CZUŁOŚĆ / barka Lemara
11:45 – „Za duży na bajki” – seans z audiodeskrypcją / Kino Orzeł
12:00 – Zwiedzanie z przewodnikiem i tłumaczem PJM Pałacu Starego w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku i zabytkowej kolekcji fortepianów.
13:45 - “Teściowie” – seans z audiodeskrypcją / Kino Orzeł
15:00 – Warsztaty: Zrób sobie koralikowy naszyjnik / Salonik MCK
15:30 - “Twój Vincent” – seans z audiodeskrypcją / Kino Orzeł
2.05.2023 (wtorek)
12:00 – Zwiedzanie z przewodnikiem i tłumaczem PJM zabytkowej Barki Lemara zacumowanej przy ulicy Spichlernej.
14:00 – Rejs łodzią po Brdzie z przewodnikiem i tłumaczem PJM (zbiórka przy Barce Lemara)
15:30 – „Ikar. Legenda Mietka Kosza” – seans z audiodeskrypcją / Kino Orzeł
3.05.2023 (środa)
11:00 – Warsztaty z tworzenia kolażu – CZUŁOŚĆ (dostępny tłumacz PJM) / barka Lemara
13:15 – “Johnny”- seans z audiodeskrypcją / Kino Orzeł
15.00 – Warsztaty: Zrób sobie koralikowy naszyjnik / Salonik MCK
15:45 – “Bo we mnie jest seks” – seans z audiodeskrypcją / Kino Orzeł
18:00 – „Czarna owca” – seans z audiodeskrypcją / Kino Orzeł
Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Emcek Bez Barier.
Działania w ramach projektu „Poprawa i rozwinięcie dostępu do wydarzeń i budynków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy dla osób ze szczególnymi potrzebami” będą realizowane dzięki dotacji, która została przyznana instytucji przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z programu „Kultura bez barier”. Całkowita wysokość grantu to 175 310 zł. Projekt będzie realizowany od listopada 2022 do czerwca 2023