Ponownie na tegorocznych ANIMOCJACH będziecie mieć okazję obejrzeć realizacje filmowe animatorów i animatorek z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Będzie to pokaz całego spektrum różnych technik realizacji animowanych shortów – od klasycznej animacji rysunkowej, przez lalkę, kolaż, technikę sypaną, do projektu VR-owego, animacji wektorowej oraz filmów eksperymentalnych mieszających wszystkie te style razem. A także, projekty interaktywne. Mapping, VR, gry komputerowe? – Pracownia Animacji Multimedialnej idzie z duchem czasu, a studenci realizują swoje projekty w najnowszych multimedialnych technikach przy pomocy programów 3D oraz Unreal Engine.
Koło Animacji Animusz, działa od 2016 roku na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Zrzesza i rozwija zainteresowania pasjonatów animacji. Zajmuje się organizacją wydarzeń, pokazów, warsztatów oraz spotkań autorskich z twórcami.
Wprowadzenie: Miłosz Margański, studenci_tki.
Uczestnicy:
1. Agata Patoła
Obecnie studentka drugiego roku magisterskiego na kierunku Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Chwilowo skupiona jest głównie na przekazywaniu spostrzeżeń na temat natury oraz ekologii wytworzonych ćwiczeniach oraz filmach.
Opis pracy:
Terra Ghost
Po absurdalnie wyciągniętej w pion wyspie podróżuje Duch, przedstawiający sobą siły natury stwór o ulotnym charakterze. Kraina znajduje się opłakanym stanie, została tam zaburzona równowaga: w jej górnej części panuje susza, dolna zaś tonie w wodzie. Pomiędzy jest zaśmiecona. Duch stara się ratować faunę i florę jedynym znanym sobie sposobem – za pomocą naturalnych cyklów. Jego próby przywrócenia życia temu, co już stracone, zamieniają się w szaleńczy taniec.
2. Ala Liss
Opis prac:
Desiderium
Postać stojąca nad brzegiem morza doświadcza niezwykłego spotkania.
Despera
Film jest dla mnie pewnym rozważaniem na temat samotności, izolacji i bezsilności. Pracę nad nim rozpoczęłam w czasie lockdownu, w okresie kolejnych strajków kobiet w Polsce, na początku 2021 roku.
3. Aneta Siurnicka
Aneta Siurnicka studiuje na Wydziale Animacji i Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Interesują ją przede wszystkim tradycyjne techniki animacji, zwłaszcza stop motion.
Opis prac:
Between
“Between” jest krótką animacją wykonaną w technice lalkowej. To nastrojowa historia o relacji pomiędzy wyobraźnią a rzeczywistością, a także o zatracaniu się w marzeniach i ideach.
Oddech
Krótka podwodna impresja, stworzona w technice malowania pod kamerą.
4. Dominika Tkaczyk
Dominika Tkaczyk urodziła się w Nowym Dworze Gdańskim 2000 roku. W 2020 ukończyła Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym ze specjalizacją technik druku artystycznego. Obecnie stara się zaliczyć semestr animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Opisy prac:
Porzeczki
Poetycki film rysunkowy o zakonnicy, która nie może pogodzić się z niesprawiedliwością losu.
Nadmierne dotknięcia
Piaskowa animacja o odbieraniu wolności.
5. Ewelina Duffy
Ewelina Duffy urodzona w 2000. roku w Poznaniu, obecnie studiuje na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Zajmuje się filmem animowanym i malarstwem, często łącząc te dwie dziedziny.
Opis pracy:
Aż do szpiku kości
Animowany film Aż do szpiku kości jest metaforycznym przedstawieniem wewnętrznej autodestrukcji i ciągłej walki z własną naturą.
6. Joanna Płatek
Joanna Płatek urodziła się w 2001 r. w Poznaniu. W 2021 r. ukończyła Liceum Plastyczne w Poznaniu, po którym zaczęła studiować animację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W szczególności interesuje się animacją rysunkową, ale na pierwszym roku miała okazję pobawić się techniką sypką.
Opis pracy:
Historia o dwóch chartach i czerwonej nici, która według chińskiej legendy ma łączyć ludzi niewidzialną więzią – czyli o tym wewnętrznym pragnieniu podążania za tym co jest nam niby pisane.
7. Jules Czurko
Urodzony w 2002 roku w Poznaniu artysta, zajmujący się realizacją filmów animowanych z elementami teledysku, projektowaniem ubioru oraz modelowaniem trójwymiarowym. W filmie interesuje go umiejscowienie człowieka-aktora w relacji do różnych środków ekspresji. W wolnym czasie komponuje muzykę na pianino i dzierga szaliki dla przyjaciół.
Opis pracy:
Animowany poemat o próbie zbudowania swojej tożsamości, wykonany techniką piksilacji oraz animacją poklatkową za pomocą fotografowania aparatem. Czerwona włóczka tworzy świat, z którym przyjdzie się wkrótce zmierzyć człowiekowi.
8. Kasia Orłowska
Katarzyna Orłowska jest absolwentką studiów licencjackich z animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i obecnie rozpoczyna studia magisterskie na tym samym kierunku. Jej głównym zainteresowaniem jest animacja rysunkowa, ale zgłębiała także inne techniki, w tym animację poklatkową czy projection mapping.
Opis pracy:
W nadziei na przełamanie impasu kobieta popija napełniony do połowy kieliszek, jednak czerwień wina prześladuje ją na każdym kroku.
9. Robert Kuźniewski
Poznański animator i reżyser specjalizujący się w filmach plastelinowych. Animator filmów “Sexy Laundry” i “Portrait of Suzanne” z berlińskiego studia Claytraces. Montażysta wideoklipów i reklam. Organizator międzynarodowych warsztatów filmu animowanego w Polsce, Niemczech, Ukrainie. Obecnie student animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Opis pracy:
Subway
Groteskowa satyra społeczna o mieszkańcach metropolii podróżujących codziennie metrem.
Plastelinowa animacja realizowana na wieloplanie, której założeniem było pokazanie międzyludzkich realizacji i zależności wyłącznie gestem i mimiką.
10. Stanisław Maciejewski
Stanisław Maciejewski, ur. 2001 roku w Poznaniu – młody artysta, twórca ilustracji, komiksów i gier komputerowych. Student Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W wolnym czasie uwielbia pielęgnować swój fanpage na Instagramie, tworzyć muzykę elektroniczną i grać na perkusji. W swojej twórczości czerpie inspirację ze świata science fiction, kultury klubowej, memów, estetyki anime oraz historii sztuki.
Opis pracy:
Hey Teacher
„Hey Teacher” jest surrealistyczną, kolażową animacją, powstałą pod wpływem frustracji i złych wspomnień związanych z polskim systemem edukacji.
11. Wojtek Siejak
Wojciech Siejak urodzony w Poznaniu w 1997 roku. Animator i reżyser filmów animowanych. Specjalizuje się w animacji komputerowej oraz łączeniu jej z tradycyjnymi środkami plastycznymi. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Animacji i Intermediów UAP w czerwcu 2022 roku.
Opis pracy:
Nielinearna narracja krąży między światami metafory, wspomnień i hiperbolicznej rzeczywistości. Mieszkańcy każdego z wymiarów mierzą się z wyzwaniami, na które nie są przygotowani. Co zrobić kiedy racjonalność staje się nie do zniesienia?
12. Yana Siahaieva
Yana Siahaieva jest animatorką i motion dizajnerką z Ukrainy. Urodziła się w 1995 roku w małym miasteczku Yuznoukrayinsk na południu Ukrainy, ma ukraińsko-polskie korzenie. W wieku 18 lat przeprowadziła się do Krakowa, aby rozpocząć studia projektowania graficznego na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycha Modrzewskiego. W 2017 roku uzyskała tytuł licencjata z projektowania graficznego. W tym samym roku została przyjęta na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, wydział animacji. W 2020 roku uzyskała tytuł licencjata animacja. Teraz Yana mieszka i pracuje w Kijowie, Ukraina. W swoich filmach animowanych ona koncentruje się na wewnętrznym świecie człowieka, bada emocje i ich naturę.Opis pracy:
Chimera Tower
Animowany VR film „Chimera Tower” powstał w 2020 roku jako praca dyplomowa. Ten projekt jest połączeniem technik z różnych epok. Pierwsza to zootrop – urządzenie, wykorzystujące efekt stroboskopowy, opatentowane w 1834 roku przez Williama George’a Hornera do oglądania ruchomych obrazów.
Zootrope stał u początków animacji. Drugi to technologia VR, która otwiera drzwi do naszej przyszłości.Podczas oglądania filmu widz jedzie do gory w środku „wieży” z animowanych pętli ułożonych w okrąg. Pętle animacji to są fragmenty snu, który z każdą sekundą staję się coraz bardziej niepokojący. Chimera Tower jest krótkim snem, w którym można się zanurzyć, po prostu zakładając hełm wirtualnej rzeczywistości.
13. Zuzanna Michalska
Zuzanna Michalska. Studentka trzeciego roku animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się animacją abstrakcyjną, a w swoich pracach stara się odkrywać jej oddziaływania z muzyką i przestrzenią.
Opis pracy:
Medytacja
Teledysk zrobiony do utworu Medytacja zespołu Etnobotanika. Praca jest kolażem stworzonym w malarskiej animacji zestawionej z nagraniami z archiwów. Próbuje ukazać medytację jako hipnotyczny i oczyszczający stan wewnętrzny, biorąc jednocześnie pod uwagę wyolbrzymiony pryzmat przez który jest widziana oczami świata zewnętrznego.
14. Zuzia Pobłocka
Gdynianka, studentka animacji na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na polu badawczym szczególnie interesują ją zagadnienia korespondencji sztuk w interdyscyplinarnych formach wyrazu artystycznego, a zwłaszcza pierwiastki muzyczne w sztukach wizualnych oraz w literaturze. Zazwyczaj utwory muzyczne pełnią rolę głównych inspiracji dla jej filmów. Bliską jej materią jest papier – zarówno wycinanka w animacji, jak i kolaże malowane z wycinków gazet.
Opis prac:
Tabula rasa
Historia o wymaganiach, jakie przed sobą stawiamy. Refleksja nad własną sztuką i miejscem emocji w relacji z dziełem oraz z samym sobą. Portret intensyfikującej autodestrukcji.
Awaria systemu
Obraz awarii systemu, która powielana będzie tak długo, jak istnieje nienawiść.
15. Julia Piekarska
Urodzona w Chełmnie 13 września 2000r. Ukończyła Zespół Szkół Plastycznych w Gdynii Orłowie w roku 2020. Aktualnie studentka animacji na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Od czasu do czasu dorabia na boku pieląc marchewki w Szkocji.
Opis prac:
Mucha
Ciekawska mucha, skuszona obfitością stołu, zaprasza samą siebie na podwieczorek pełen osobliwych istot. Jeszcze nie wie, że nie wszystko tego wieczoru pójdzie tak gładko jak zakładała…
Film wykonany w technice tradycyjnej wycinanki w ramach zaliczenia pierwszego roku pracowni animacji materii. Jest pochyleniem się nad możliwościami ilustracyjnymi, oraz projektowymi tejże techniki wzbogaconym o wprowadzenie dynamiczności wewnątrzkadrowej, nie będącej jej typową charakterystyką.
Film zdobył wyróżnienie w kategorii “Filmy Studenckie” na Ogólnopolskim Festiwalu Animacji “O!PLA” 2022.
Awaria systemu
Gdy nastaje nowy dzień, wszystko co nas otacza ulega zmianom. Na miejscu zimnego i opuszczonego wzrasta nowe życie,
„Awaria Systemu” jest filmem wykonanym w technice digital cut-outs, wyświetlanym w ramach studenckich czołówek na festiwalu Animator 2022.